2013-06-20

Jak miejsce zamieszkania wpływa na cenę OC

Miejsce zarejestrowania pojazdu jest jednym z czynników najbardziej wpływających na finalny kształt składki OC. Dlaczego?

Oto przykład. Mieszkasz w Gdyni, od trzech lat masz samochód określonej marki, płacisz składkę OC o wysokości 1700 złotych. Tymczasem kuzyn z Rzeszowa, twój równolatek, który w tym samym czasie zakupił auto tej samej marki i posiada ubezpieczenie OC u tego samego ubezpieczyciela co ty, opłaca składkę rzędu 840 złotych. Jakim cudem płacisz za to samo dwa razy więcej?

Przede wszystkim z powodu miejsca zamieszkania. Przykład był skrajny, ponieważ według wykonanej przez porównywarkę Ubea.pl analizy średnich cen OC w sierpniu 2011 dla kierowców polskich miast powyżej 100 tys. mieszkańców, miastem najdroższych składek okazała się Gdynia ze średnim wynikiem 1740 złotych, tuż za nią Warszawa – 1732 złote, a potem Wrocław – 1607 złotych. Z kolei po drugiej stronie mamy najtańsze miasta pod względem składek OC czyli właśnie Rzeszów - 836 złotych, następnie Kalisz ze składką wynoszącą średnio 967 złotych, a potem Tarnów – 1032 złote. Skąd biorą się takie różnice cenowe w poszczególnych miastach?

Składka za ubezpieczenie OC kształtuje się na podstawie taryfy podstawowej oraz odpowiednich zwyżek i zniżek. Składka bazowa ustalana jest przede wszystkim na podstawie pojemności silnika – im mniejsza tym niższa składka, – rodzaju pojazdu np. osobowy, jego wieku i przeznaczenia np. nauka jazdy oraz miejsca zarejestrowania pojazdu. Miejsce zarejestrowania pojazdu stanowi ważną informację, ponieważ statystycznie kierowcy w dużych aglomeracjach (zwłaszcza niektórych) powodują więcej wypadków niż mieszkańcy małych miejscowości.

Po naliczeniu odpowiednich zniżek i zwyżek m. in. za wiek, płeć właściciela pojazdu, liczbę lat bezszkodowej jazdy, jak i czas posiadania prawa jazdy, zostaje ustalona finalna składka za ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej.